Cestování po Egyptě

Základní odlišností EAR od evropských států je faktor islámu. Muslimové, Egypťany nevyjímaje, jsou velmi citliví na některé projevy evropského chování, které urážejí jejich náboženské cítění. V této souvislosti je nezbytné upozornit na vhodné oblékání zejména dívek, které by mělo být oproštěno od nošení krátkých kalhot, dámských šatů bez ramínek, hlubokých výstřihů apod. Za nevhodné je považováno také pití alkoholických nápojů na veřejnosti a některé v Evropě běžné společenské projevy, jako je vodění žen za ruku, polibky na veřejnosti atd.

Smutná historie

Po masakru turistů v Luxoru v listopadu 1997 zahájila egyptská vláda masivní kampaň na eliminaci vlivu islamistických militantních organizací. Vládě se podařilo stabilizovat situaci a znovu vybudovat obraz Egypta jako turisticky bezpečné země. V letech 1999 a 2000 počet turistů přijíždějících do Egypta rostl. Velkou ránu turistickému ruchu v EAR zasadil teroristický útok na USA 11. září 2001, poté válka v Iráku na počátku roku 2003 a následně po ní neklidná situace v některých zemích BV. V těchto zmíněných kritických obdobích příliv turistů do EAR prakticky ustává, ale Egyptu se zatím vždy podařilo tento trend zlomit a turisté se do země znovu vrátili. Stejný trend v EAR pokračoval i po bombovém útoku na hotel Hilton v egyptské Tabě v říjnu 2004 a teroristickém útoku v Šarm aš Šajchu v červenci 2005. Aktuální doporučení před cestou je k dispozici v samostatné kapitole "Aktuální informace před cestou...".

Doporučení

Doporučuje se vyhýbat přítomnosti (např. ze zvědavosti) na příp. demonstracích.

V Egyptě stále existují lokality, kam je pro vstup vyžadováno povolení od Travel Permits Department of the Ministry of Interior. Mezi tyto lokality patří příhraniční oblast s Libyí a oblasti Sinaje mimo silnice. Dále je třeba upozornit na oblasti na Sinaji, kde se doposud nacházejí neodkrytá minová pole z předchozích válek, často označená pouze ostnatým drátem.

Při fotografování je dobré se vyvarovat záběrů vojenských a policejních objektů, nádraží, železničních uzlů, mostů, osob v uniformách, vojenské a policejní techniky. Turistům minimálně hrozí zabavení celého filmu.

Nadále je třeba upozornit na oblast středního Egypta, zejména governorátů Minia, Malawi, Sohag, Asijút, Kena, kde hrozí reálné nebezpečí teroristických akcí ze strany radikálních skupin.

Čeští turisté by si měli prověřit kvalitu služeb cestovních kanceláří, s nimiž hodlají cestovat. V praxi se osvědčilo uzavření individuálního pojištění pro cesty a pobyt (pokud není součástí nabídky cestovní kanceláře).

Sňatkoví podvodníci

Jsou známy případy českých občanek, které se pod slibem manželství s egyptským občanem rozhodly převézt značné finanční prostředky na účet svého budoucího manžela v EAR, nebo které z jejich peněz financovaly nákup bytu v EAR, který byl pod různými záminkami zapsán pouze jako majetek budoucího manžela, nebo které vypomáhaly v léčení rodinných příslušníků budoucího manžela a posléze se ukázalo, že nikdo neonemocněl atd. a poté, co byly peníze převedeny, ztratil o ně jejich budoucí manžel zájem a přerušil veškerou komunikaci. Z uvedených důvodů se doporučuje velká opatrnost zejména ve finančních záležitostech, a to jak před svatbou, tak i po ní.

převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV

Náhodné fotky z vašich cest

Luxor_6
Pyramidy_15
Káhira_2
Pyramidy_19